Artysta i dżentelmen – życie legendarnego Jeremiego Przybory

Jeremi Przybora był kopalnią fantastycznych pomysłów i talentu, które do dziś podziwiamy w jego twórczości. Wszystko to miało jednak źródło w jego życiu, a te po raz pierwszy w tak szczegółowy sposób opisała Maria Wilczek-Krupa. “Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory” to fantastyczna podróż zaczynająca się na początku dwudziestego wieku, w której nie brakuje ciekawostek na temat samego artysty i wielu nietuzinkowych postaci.

Narodziny gwiazdy z trudnych czasach

Jeremi Przybora przyszedł na świat w Warszawie, która jeszcze przez kilka lat miała znajdować się pod zaborem jednego z trzech wrogich mocarstw. Zakończenie pierwszej wojny światowej i Traktat Wersalski zaowocowały tym, że należał do pierwszego pokolenia, które mogło dorastać w odradzającej się Polsce. Inteligenckie wychowanie zapewniały mu pełną świadomość tego, w jak niesamowitych czasach żyje. Nie oznaczały jednak, że stronił od pospolitej pracy.

Już jako młody chłopak pracował jako guwerner, a podczas drugiej wojny światowej przez jakiś czas był sklepikarzem. Przypadek sprawił, że podczas powstania warszawskiego jego głosu mogli słuchać wszyscy słuchacze Polskiego Radia. Ten sam przypadek miał na zawsze odmienić jego życie. Pokochał radio tak, jak wcześniej kochał prozę i poezję. W ciągu kolejnych lat miał stać się wybitnym satyrykiem, poetą i pisarzem, który na zawsze zapisał się w historii polskiej sztuki i kabaretu.

Kompendium wiedzy o artyście

Dobre biografie najczęściej powstają w wyniku fascynacji daną osobą i tak samo jest w tym przypadku. Autorka stroni jednak od pudrowania rzeczywistości na rzecz faktów i obiektywizmu. Książka ta jest źródłem wszelkiej dostępnej wiedzy na temat Jeremiego Przybory, ponieważ powstawała przez kilka lat i jest owocem wielu badań, czytania dokumentów, wspomnień i listów, a także rozmów z tymi, którzy Jeremiego Przyborę znali na różnych etapach jego życia. Autorka w niezwykle ciekawy sposób przedstawia czytelnikom jego życie zawodowe, ale również życie prywatne i mnóstwo zakulisowych anegdot.