Pożar w młynowni węgla- ćwiczenia w zakładzie produkcji kermazytu Leca Polska

Pożar w młynowni węgla! - ćwiczenia na terenie zakładu produkującego keramzyt w Gniewie.

W dniu 27 kwietnia 2018 r. około godziny 10.22 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze w młynowni węgla. Zdarzenie miało miejsce na terenie zakładu Leca Polska Sp. z.o.o. w Gniewie przy ulicy Krasickiego.

W zgłoszeniu znalazła się również informacja o dwóch osobach poszkodowanych, miało to być dwóch pracowników, którzy znajdowali się w miejscu pożaru. Po przyjeździe na miejsce kierujący ewakuacją potwierdził zgłoszenie, przekazał najważniejsze informacje związane z działaniami podczas sytuacji kryzysowych na terenie obiektu.

W ćwiczenia zaangażowane było aż 7 zastępów, 3 z PSP oraz 4 z OSP!

 

Celem zorganizowanych ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji pracowników z obiektu, zachowanie się pracowników od momentu zauważenia pożaru do całkowitej ewakuacji oraz sprawdzenie ewentualnych utrudnień w prowadzeniu działań. Ponadto zorganizowane ćwiczenia pozwoliły strażakom na praktyczne zapoznanie się z obiektem oraz zagrożeniami występującymi podczas procesu produkcyjnego.

Nasze działania skupiły się w głównej mierze na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, rozstawieniu podnośnika, wprowadzeniu dwóch ratowników z kosza do palącego się pomieszczenia, ewakuacji pracowników oraz udzielenia im pierwszej pomocy. Przybyłe na miejsce jednostki z naszej gminy skupiły się na zabezpieczeniu pozostałych budynków oraz instalacji za pomocą kurtyny wodnej, a także zasilaniu wozów w wodę.

Firma posiada własne ujęcie wody, która w sposób dostateczny dostarczyła wodę do celów gaśniczych. Na terenie całego obiektu działa sprawny system wykrywania nieprawidłowości oraz pożaru. W miejscu, gdzie rzekomo wybuchł pożar działa automatyczny system gaszenia, z racji tego że jest tam druga strefa wybuchowości. Ćwiczenia przebiegły w sposób pomyślny zarówno ze strony pracowników, jak również wszystkich strażaków co potwierdza wysokie wyszkolenie pracowników i strażaków.

Nasza jednostka w sposób szczególny musi współpracować z firmami w naszej gminie, gdyż my jako pierwsi będziemy na miejscu podczas prawdziwego zdarzenia!

Po zakończonych ćwiczeniach omówiono uwagi, zapoznano się z obiektem oraz udaliśmy się na smaczny poczęstunek od zarządu firmy.

W działaniach udział brały:

OSP Gniew - GCBA 549[G]41 - MAN

OSP Gniew - SCH 33 549[G]44 - STEYR BRONTO SKYLIFT

OSP Opalenie - GBA Rt 549[G]51 - MAN

OSP Kolonia Ostrowicka - GCBA 549[G]56 - JELCZ

JRG Tczew - SLRr 541[G]90 - NISSAN NAVARA

JRG Tczew - SCD 37 541[G]51 - IVECO MAGIRUS

JRG Tczew - GCBA 541[G]26 - MERCEDES

D.K

Copyright © 2020 OSP Gniew - Ochotnicza Straż Pożarna w Gniewie. |