Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W dniu 05.04.2019 r. w Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu odbyły się eliminacje powiatowe XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do zmagań przystąpili laureaci eliminacji gminnych, łącznie 45 osób. Eliminacje przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych. Turniej składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

1. asp. Michał Myrda - Przewodniczący
2. st. str. Michał Kulpa - Sekretarz
3. st. ogn. Adam Lidziński. - członek
4. mł. ogn. Piotr Stolc - członek

Na podstawie regulaminu OTWP, po dokonaniu oceny prac pisemnych, do finału zakwalifikowały się następujące osoby:

I GRUPA WIEKOWA (8 – 14 lat)
1. Kacper Szwedowski –gm. Pelplin - 21pkt.
2. Filip Topczyński- gm. Morzeszczyn - 18 pkt.
3. Stanisław Mokwa – gm. Subkowy - 18 pkt.
4. Rozalina Kurcaba – gm. Gniew - 17 pkt.
5. Kamil Kleszczewski – gm. Subkowy - 16 pkt.

II GRUPA WIEKOWA (15 – 16 lat)
1. Małgorzata Mokwa – gm. Subkowy - 22 pkt. Jury eliminacji powiatowych powołane przez Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie w składzie:
2. Jakub Chołka – gm. Pelplin - 18 pkt.
3. Krzysztof Brzeziński – gm. Tczew - 17 pkt.
4. Ksawier Rajkowski – gm. Gniew - 15 pkt.
5. Jakub Kamień – gm. Miejska Tczew- 14 pkt.

III GRUPA WIEKOWA (17 – 19 lat)
1. Mikołaj Brzycki - gm. Gniew - 20 pkt.
2. Amelia Karcz - gm. Gniew - 18 pkt.
3. Maksymilian Laskowski - gm. Pelplin - 16 pkt.
4. Maciej Płaska - gm. Miejska Tczew - 15 pkt.
5. Łukasz Gęsicki - gm. Miejska Tczew - 15 pkt.

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (8 – 14 lat)
1. Kacper Szwedowski – gm. Pelplin - 10 pkt.
2. Filip Topczyński - gm. Morzeszczyn - 10 pkt.
3. Kamil Kleszczewski - gm. Subkowy - 8 pkt.
4. Stanisław Mokwa - gm. Subkowy - 4 pkt.
5. Karolina Kurcaba - gm. Gniew - 3 pkt.

II grupa wiekowa (15 – 16 lat)

1. Jakub Chołka – gm. Pelplin - 13 pkt.
2. Jakub Kamień - gm. Miejska Tczew - 10 pkt.
3. Małgorzata Mokwa – gm. Subkowy - 7 pkt.
4. Ksawery Rajkowski – gm. Gniew - 6 pkt.
5. Krzysztof Brzeziński - gm. Tczew - 3 pkt.

III grupa wiekowa (17 – 19 lat)
1. Amelia Karcz – gm. Gniew - 12 pkt.
2. Mikołaj Brzycki – gm. Gniew - 9 pkt.
3. Maksymilian Laskowski - .gm. Pelplin - 5 pkt.
4. Maciej Płaska – gm. Miejska Tczew - 3 pkt.
5. Łukasz Gęsicki – gm. Miejska Tczew - 2 pkt.

Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tczewie. Zwycięzcy otrzymali karty podarunkowe na zakupy.

Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych reprezentować będą powiat tczewski podczas eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w kwietniu bieżącego roku.

Komitet Organizacyjny eliminacji powiatowych składa serdeczne podziękowania:

• Pani Katarzynie Zander z Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu za pomoc w przeprowadzeniu eliminacji powiatowych, przygotowanie pomieszczeń do przeprowadzenia części pisemnej i ustnej podczas turnieju, przygotowanie poczęstunku dla uczestników.
  • Dyrekcji Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu za możliwość przeprowadzenia eliminacji powiatowych OTWP na terenie szkoły.
  • Firmie PHU Logistyk Leszek Błański z Pelplina za ufundowanie poczęstunku dla uczestników turnieju wiedzy pożarniczej.

Źródło: KP PSP TCZEW